به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188844115

هواکش سانتریفیوژ چیست

khazafan

هواکش سانتریفیوژ

هواکش سانتریفیوژ یکی از بهترین انواع هواکش های طراحی شده است. هواکش سانتریفیوژ هوا را از طریق قانون و نیروی گریز از مرکز به حرکت در می آورد و به همین خاطر است که از آن با نام هواکش گریز از مرکز نیز یاد می شود. هواکش سانتریفیوژ جزو محبوب و پرکاربردترین هواکش ها است. دلیل این امر را می توان در مورد اعتماد بودن، کارایی بالا، بهره وری بالا و سروصدای کم این نوع هواکش دانست. نکته قابل توجه در انواع هواکش سانتریفیوژ، نوع جریان هوا در آن ها است. برخلاف سایر انواع هواکش ها، هواکش سانتریفیوژ هوا را به صورت شعاعی از پروانه های خود به حرکت در می آورد. زاویه ورود و یا خروج هوا برابر با 90 درجه خواهد بود. به عبارت دیگر، فن سانتریفیوژ هوا را در جهت عمود بر محور گردش پروانه تخلیه می‌کند. همانطور که بیان شد، هواکش سانتریفیوژ یکی از محبوب و پرکاربردترین انواع هواکش است و همین امر سبب شده تا مدل های مختلفی از هواکش سانتریفیوژ نیز طراحی و تولید شوند. در ادامه این متن به معرفی انواع مختلف این هواکش ها خواهیم پرداخت و ویژگی های آن ها را به اختصار توضیح خواهیم داد.


image


هواکش سانتریفیوژ رادیال (با پروانه شعاعی)

هواکش سانتریفیوژ رادیال یکی از محبوب‌ترین هواکش ها است، ولی با این حال معایبی نیز دارد که باعث می شود استفاده از آن در تمام محیط ها مناسب نباشد. برخلاف عموم هواکش های سانتریفیوژ که کارایی و بهره وری بسیار بالایی دارند، هواکش سانتریفیوژ رادیال جریان هوای چندان قوی و چشمگیری ایجاد نمی کند و همین یکی از معایب استفاده از این نوع هواکش است. بنابراین، استفاده از هواکش سانتریفیوژ رادیال برای محیط هایی که آلاینده زیادی وجود دارد و سرعت تولید آلاینده در محیط بالا است، مناسب نیست. از سوی دیگر، در مورد این نوع هواکش این مزیت را می توان در نظر گرفت که آن ها فشار هوا بالایی ایجاد می کنند. بنابراین، به همین خاطر است که از هواکش سانتریفیوژ رادیال در محیط های صنعتی و محیط هایی که گرد و خاک، گازهای مختلف و رطوبت بالایی دارند استفاده می شود. لازم به ذکر است که پایین بودن هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری هواکش سانتریفیوژ رادیال یکی دیگر از مزایای استفاده از آن ها است. استفاده از این نوع هواکش در طی طولانی مدت می تواند صرفه جویی چشمگیری در هزینه های مربوط به نگهداری هواکش در شرکت، کارخانه و یا کسب و کار شما ایجاد کند.


image


هواکش سانتریفیوژ فوروارد (با پروانه خم به جلو):

به صورت بسیار خلاصه، می توان بیان داشت که در هواکش سانتریفیوژ فوروارد، انحنای تیغه‌ی پروانه به سمت جلو است و به همین خاطر است که هواکش فوروارد نامیده می شود. جهت حرکت این پروانه ها در جهت حرکت عقربه های ساعت هستند. اصلی و کلیدی ترین ویژگی این نوع هواکش، نوع پروانه های آن است و همین شکل خاص آن ها باعث ایجاد تفاوت و کارآیی های خاص این نوع هواکش سانتریفیوژمی شود. طراحی خاص پروانه های هواکش سانتریفیوژ فوروارد باعث می شود تا خروج هوا به صورت خطوطی مماس بر فن انجام شود. این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که این نوع هواکش خود شامل دو دسته « هواکش سانتریفیوژ تک ورودی» و « هواکش سانتریفیوژ دو ورودی» می شود.

هواکش سانتریفیوژ بکوارد (با پروانه خم به عقب):

هواکش سانتریفیوژ بکوارد نیز همانند سایر انواع هواکش،‌ وظیفه تهویه محیط را به عهده دارد. همانند سایر هواکش های سانتریفیوژی، در هواکش سانتریفیوژ بکوارد نیز جریان هوا به صورت شعاعی از پروانه فن خارج می شود. هم زمان با شروع به کار هواکش سانتریفیوژ بکوارد، بر روی تیغه های پروانه اختلاف فشار ایجاد می شود. سازوکار این اختلاف فشار به این طریق است که در سمت محدب تیغه های پروانه این نوع هواکش، فشار مثبت ایجاد شده و هوا با حرکت تیغه ها به سمت بیرون جریان پیدا می کند. از سوی دیگر، سمت مقعر تیغه های فن بکوارد نیز با چرخش خود منجر به ایجاد فشاری منفی می شود. در این شرایط مقدار هوایی که در فاصله‌ی بین تیغه‌ها جمع شده است توسط بخش محدب به سمت بیرون هدایت می‌شود.

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4

منبع5

ثبت نظر
khazarfan