به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188844115

فن سانتریفیوژ چیست

khazafan

فن سانتریفیوژ نوعی سیستم تهویه هوا است که در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد. انواع مختلفی از فن سانتریفیوژ تولید می شود که هرکدام از آن ها کارکرد ویژه ای دارند. به صورت کلی، این فن ها هوا را با فشار بیشتری خارج می کنند، ولی حجم هوای خروجی از این نوع فن در مقایسه با فن آکسیال کمتر است.

فن سانتریفیوژ از نظر بهره‌وری و کارایی یکی از بهترین تجهیزات موجود در زمینه تهویه هوا است.

معرفی فن سانتریفیوژ

این نوع فن را با نام فن گریز از مرکز هم می شناسیم، چراکه جریان هوا در آن به‌ وسیله نیروی گریز از مرکز جابجا می شود. در این گونه فن‌ها زاویه ورود و خروج هوا 90 درجه است. به عبارت دیگر،فن سانتریفیوژ‎ هوا را در جهت عمود بر محور گردش پروانه تخلیه می‌کند. فن سانتریفیوژ سروصدای کمی تولید می کند، قابل اعتماد است، کارایی بالایی دارد و بنابراین از آن در محیط ها و برای کاربردهای مختلفی استفاده می کنند. در ادامه توضیحاتی کلی در مورد انواع فن سانتریفیوژ و نکاتی که هنگام خرید این محصول باید در نظر داشته باشید را برای شما ارائه خواهیم کرد.

فن سانتریفیوژ در سال 1832 توسط یک مهندس نظامی در ارتش روسیه به نام ستوان الکساندر سابلوکف اختراع و ساخته شد. در بسیاری از مواقع از این نوع فن با نام «دمنده» هم یاد می شود. سازوکار کارکرد فن سانتریفیوژ تفاوت های زیادی با کارکرد فن آکسیال دارد. در این نوع فن، چندین تیغه روی پروانه سوار هستند، وقتی جریان هوا وارد دستگاه هواکش می شود، توسط این تیغه ها به گردش در می آید و فشار آن بیشتر می شود. فن سانتریفیوژ در حقیقت هوا را به صورت شعاعی به جریان می اندازد؛ جهت هوای خروجی از این نوع فن معمولاً حدود 90 درجه نسبت به جریان هوای ورودی فن تغییر می کند. سازوکار فن سانتریفیوژ به این شکل است که هوا باید از سیستمی از کانال ها و لوله ها عبور کند. در این فن ها، هوا از بخش پروانه به سمت پره ها حرکت کرده و انرژی جنبشی آن زیاد می شود. این انرژی جنبشی قبل از ورود به بخش خروجی به انرژی فشاری تبدیل شده و در نتیجه فشار هوا بالا می رود. بنابراین، این امر باعث می شود تا فشار هوای ایجاد شده توسط این فن ها بیشتر از هواکش آکسیال باشد. از سوی دیگر، علیرغم آن‌که حجم جابجایی هوا درفن سانتریفیوژ‎کمتر است، این نوع فن ها جریان هوایی دائمی و با ثبات‌تر ایجاد می کنند و البته نیازمند مصرف انرژی بیشتری نیز هستند.

انواع فن سانتریفیوژ

به صورت کلی، مدل های مختلف این نوع فن را به چهار دسته ی کلی می توان تقسیم کرد. هریک از این مدل ها ویژگی های خاصی دارند که باعث می شود کارآیی آن ها با یکدیگر متفاوت باشد.


image


فن سانتریفیوژ گزیر از مرکز با پروانه شعاعی):

این فن ها جریان هوایی چندان چشمگیر ایجاد نمی کنند. به عبارت دیگر، حجم هوایی که قادر به جابجایی آن هستند چندان زیاد نیست، ولی فشار هوا در فن گزیر از مرکز بالا است. همین امر باعث می شود تا فن سانتریفیوژ‎‎ گزیر از مرکز برای کاربردهای صنعتی و در محیط هایی مناسب باشد که گردوخاک، گازهای مختلف و یا رطوبت زیادی در هوا است.

فن سانتریفیوژ فوروارد (فن‌ گریز از مرکز با پروانه خم به جلو):

در این نوع فن، تیغه هایی منحنی و خمیده به سمت جلو روی پروانه قرار گرفته است. همین امر باعث می شود که فشار جابجایی هوا در آن معمولی و بیشتر از بسیاری از هواکش های دیگر باشد و حجم هوای جابجا شده نیز بالا باشد. از فن سانتریفیوژ‎ فوروارد می توان در هوای پاک، سیستم های تهویه و یا تخلیه هوا استفاده کرد.


image


فن سانتریفیوژ بکوارد (فن‌ گریز از مرکز با پروانه خم به عقب):

نوع و شکل طراحی این نوع فن دقیقاً برخلاف مدل قبل است. فن بکوارد مزایای نسبتاً بیشتری از فن فوروارد به همراه دارد. فن سانتریفیوژ بکوارد فشار هوای بالایی ایجاد می کند، حجم هوای زیادی را می تواند جابجا کند، صدای کمی تولید می کند و کارایی بالایی نیز دارد.

فن سانتریفیوژ ایرفویل:

این نوع فن بیشترین کارایی را در میان مدل های معرفی شده دارد. اگر قصد دارید از هواکش خود در محیط هایی استفاده کنید که هوای آن پاکیزه است، فن ایرفویل بهترین گزینه شما خواهد بود. فن ایرفویل قادر است با سرعت بسیار زیادی حرکت کند، تاجایی که سرعت آن حتی دو برابر فن فوروارد است.

منبع1

منبع2

منبع3

ثبت نظر
khazarfan