به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188844115

فن سانتریفیوژ بکوارد چیست

khazafan

فن سانتریفیوژ از انرژی جنبشی پروانه ها برای افزایش حجم جریان هوا استفاده می کند.

فن سانتریفیوژ بکوارد

فن سانتریفیوژ بکوارد در سال 1832 توسط مهندس نظامی سرهنگ دوم الکساندر سابلوکو از ارتش روسیه اختراع شد. فن سانتریفیوژ یک دستگاه مکانیکی برای به حرکت در آوردن هوا یا سایر گازها در یک جهت و با زاویه نسبت به مایع ورودی است. فن های سانتریفیوژ اغلب شامل یک محفظه خالی برای هدایت مستقیم هوا در یک جهت خاص هستند. چنین فن هایی با نام های فن دمنده و یا فن قفس سنجاب (به دلیل شباهت آن با چرخ هامستر) نیز شناخته می شوند. این فن ها سرعت و حجم جریان هوا را با چرخش افزایش می دهند.

فن سانتریفیوژ از انرژی جنبشی پروانه ها برای افزایش حجم جریان هوا استفاده می کند. این فن هوا را در جهت شعاع تغییر می دهد و جهت جریان هوا را معمولاً تا 90 درجه منحرف می کند. این فن ها محکم، آرام و قابل اعتماد هستند.

فن سانتریفیوژ بکوارد، فشار را در داخل پروانه ایجاد کرده و بنابراین برای این منظور به یک غلاف و یا اسکرول نیاز ندارد. این فن ها هزینه نسبتاً کمی داشته و به راحتی در دسترس شما قرار خواهند گرفت. هوا از طریق یک حلقه ورودی به داخل کشیده می شود که از کاهش فشار و نشت هوا جلوگیری می کند و در محور زاویه 90 درجه نسبت به محل ورود، خارج می شود. پروانه دارای ویژگی غیر بارگیری است که در آن حداکثر قدرت در نزدیکی مرکز منحنی جریان فشار و حجم به دست می آید. کنترل ولتاژ کم با تغییر ولتاژ تغذیه، روش الکترونیکی (TRIAC) یا ترانسفورماتور امکان پذیر است.

نحوه عملکرد فن سانتریفیوژ بکوارد

«فن سانتریفیوژ» به دلیل جهت جریان هوا و نحوه خروج هوا از پروانه فن که به صورت شعاعی از قسمت بیرونی فن خارج می شود، این نام گرفته را است. فن سانتریفیوژ بکوارد به شکل استوانه ای، به همراه چند تیغه منحنی بزرگ و یک نازل ورودی مخروطی شکل ساخته می شود. فن در جهت عقربه های ساعت چرخش می کند.

هم زمان با شروع به کارفن سانتریفیوژ بکوارد، بر روی تیغه های پروانه اختلاف فشار ایجاد می شود. در سمت پیشرو، تیغه پروانه، یک فشار مثبت ایجاد می شود که به عنوان حرکت چرخشی پروانه ای نیرویی را در هوا ایجاد می کند. تیغه ی پروانه ای هوا را به بیرون و در جهت شعاعی هدایت می کند. در سمت مخروطی از تیغه پروانه، به همراه چرخش فن یک فشار منفی ایجاد می شود که هوای بین فضای تیغه ها را مکش می کند. این هوا توسط تیغه پایینی برداشته شده و به صورت شعاعی در یک فرایند مداوم به بیرون پرتاب می شود. قسمت مکش پره پروانه، هوا را از مرکز فن هدایت می کند که منجر به تغییر جهت 90 درجه ای جریان هوای ورودی و خروجی می شود.

نقطه عملیاتی مطلوب برای فن سانتریفیوژ بکوارد، منطقه ای در وسط ویژگی عملکرد آن است. فن سانتریفیوژ بکوارد زمانی که فشار متوسط و حجم جریان متوسط مورد نیاز است، به کار می رود.


image


مزایای استفاده از فن سانتریفیوژ بکوارد

از آنجا که فن سانتریفیوژ بکواردفشار زیادی تولید می کنند، این فن ها برای کاربردهای فشار بالا مانند خشک کردن و تهویه مطبوع بسیار مناسب هستند. تمام قسمت های متحرک این فن ها محصور شده و همچنین ویژگی کاهش ذرات معلق نیز در سانتریفیوژ بکوارد قابل استفاده است که باعث می شود برای استفاده در سیستم های آلودگی هوا و سیستم های تصفیه ایده آل باشند. فن سانتریفیوژ بکواردمزایای متفاوتی را ارائه می دهد:

بهره وری انرژی بالا: جریان هوای ثابت به فن سانتریفیوژ بکوارد این اجازه را می دهد که با بازده استاتیک 84 درصد انرژی تولید کند. این سطح کارآیی بالا برای استفاده در سیستم های تهویه هوای بزرگ مناسب است.

دوام بیشتر: این فن ها به اندازه کافی با دوام هستند و در محیط های با خوردگی و فرسایش بالا به خوبی عمل می کنند.

نگهداری ساده: فن هایی که با مواد سبک تر ساخته شده اند می توانند در زمان نیاز به راحتی تمیز شوند. علاوه بر این، برخی از آن ها ویژگی خود تمیز کردن دارند که تعمیر و نگهداری روزانه آن ها را بسیار آسان می کند.

انعطاف پذیری بالا: فن سانتریفیوژ بکوارد برای ترکیب چندین جریان هوا و فشار مفید است و می تواند چندین حالت جریان هوا از جمله هوای تمیز، خشک و مرطوب را ایجاد کند.

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4

منبع5

ثبت نظر
khazarfan