به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188844115

راهنمای خرید کولر آبی صنعتی

khazafan

استفاده از انرژی مورد نیاز برای تبخیر هوا جهت جذب گرمای محیط و خنک کردن آن. به این صورت که هوای گرم محیط وارد محفظه تبخیر کولر می شود. در ادامه این متن قصد داریم برخی از نکات را برای شما بیان کنیم.

کولر آبی صنعتی

استفاده از انواع مختلف کولر آبی صنعتی‎به عنوان یکی از راهکاری های متداول و محبوب برای خنک کردن محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از کولر آبی صنعتی می توان در مکان های مختلفی مانند کارگاه ها و یا کارخانجات استفاده کرد. یکی از مزایای استفاده از این کولرها‌، مقرون به صرفه بودن آن ها است. سازوکاری که کولر آبی صنعتی برای خنک کردن محیط ها به کار میگیرد بسیار ساده است: استفاده از انرژی مورد نیاز برای تبخیر هوا جهت جذب گرمای محیط و خنک کردن آن. به این صورت که هوای گرم محیط وارد محفظه تبخیر کولر می شود. در ادامه این متن قصد داریم برخی از نکاتی که هنگام خرید کولر آبی صنعتی باید به آن ها توجه کنید را در قالب پاسخگویی به 4 سوال به شما معرفی کنیم.

سوال اول- آیا استفاده از کولر آبی صنعتی در محیط زندگی من کارایی دارد?

اگرچه استفاده از کولر آبی صنعتی یکی از بهترین و محبوب ترین گزینه ها برای خنک کردن محیط های کاری است، ولی استفاده از آن ها و کارایی و یا عدم کارایی کافی این کولرها بستگی به محیط کاری و شرایط شما خواهد داشت. آشنایی با سازوکار و چگونگی عملکرد کولر آبی صنعتی‎ به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم بگیرید که آیا استفاده از این کولر برای محیط کاری شما مناسب است یا خیر.

خنک‌ سازی بر اثر تبخیر آب پدیده ای طبیعی است که حتماً آن را در محیط های مختلف تجربه کرده‌اید. مثلاً هنگامی که در یک روز گرم تابستانی در کنار یک استخر قدم می زدنید، نسیم خنکی را روی پوست خود حس می کنید. این خنکی به این خاطر است که هوای گرم از روی آب عبور می کند و آب بخشی از این گرما را جهت تبخیر جذب می کند. بنابراین هوا گرمای خود را از دست می دهد و کمی خنک تر می شود. در کولرهای آبی صنعتی از همین سازوکار استفاده می شود تا به صورت دائمی و تمام‌ وقت بتوان هوای خنک ایجاد کرد. با استفاده از کولر آبی صنعتی، دمای هوای محیط داخلی را می توان به حدود 6 درجه کمتر از دمای محیط بیرون رساند. استفاده از کولر آبی صنعتی‎ در مناطق بسیار گرم و خشک توصیه می شود؛ مناطقی که رطوبت هوا در آن ها کمتر از 60 درصد باشد. چراکه این کولرها هوا را خنک و مرطوب می سازند. بنابراین، استفاده از آن ها در نواحی مرطوب توصیه نمی شود.


image


سوال دوم – استفاده از کولر آب صنعتی چه مزایایی دارد؟

جدا از بحث خنک سازی محیط و بهبود شرایط کار، 3 مزیت اصلی را برای این کولرها می توان برشمرد.

1- مصرف بهینه: برخلاف کولرهای گازی که در آن ها از گازهای مبرد و کمپرسور استفاده می شود، کولرهای آبی بسیار ساده هستند. در این کولرها تنها از آب و یک پمپ استفاده می شود. بنابراین، مصرف برق بسیار کمتری دارند.

2- مقرون به صرفه بودن: اصولاً هزینه ای که برای خرید کولر آبی صنعتی‎ پرداخت می کنید، خیلی کمتر از هزینه کولرهای گازی و سایر انواع سیستم های تهویه هوا است.

3- دوستدار محیط زیست: همانطور که بیان شد، در کولر آبی صنعتی از آب برای خنک کردن محیط استفاده می شود و هیچ نوع گاز و یا مایع مبرد شیمایی دیگری در آن ها استفاده نمی شود. بسیاری از انواع گازها و مایع های مبرد آسیب های جبران ناپذیری به محیط زیست و لایه اوزون وارد می کنند.

4-ایجاد جریان هوای پاک: به صورت کلی از کولر آبی صنعتی‎باید در محیط هایی استفاده شود که دسترسی مستقیم به جریان هوای بیرون داشته باشند. بنابراین، این اطمینان را خواهید داشت که همواره جریان هوای پاکیزه به داخل محیط کاری شما در حال ورود است.

سوال سوم – هزینه نگهداری از کولر آبی صنعتی چقدر است؟

بسیار کم و ناچیز! تنها هزینه شما در واقع مربوط به تمیز کردن این کولر است. توصیه می شود هر 2 هفته این کولرها را تمیز کنید تا گرد و خاک هوا مانع از عملکرد بهینه آن نشود. البته بعد از مدت ها استفاده، ممکن است پمپ این کولرها دچار عیب شود، ولی هزینه تعمیر و یا تعویض آن ناچیز است.

سوال چهارم – آیا کولر آبی صنعتی انواع مختلفی دارد؟

دو نوع دسته بندی از این کولرها را می توان معرفی کرد. (1) برحسب قابل حمل و ثابت بودن. (2) بر حسب جریان مستقیم و یا غیر مستقیم هوا. در مدل های با جریان مستقیم، هوای گرم محیط محیط بیرون مستقیماً وارد کولر شده و خنک می شود. ولی در مدل های غیرمستقیم، هوا ابتدا خنک شده، سپس وارد کولر می شود. بنابراین، مدل های غیرمستقیم طبعاً رطوبت کمتری هم خواهند داشت.

منبع1

منبع2

منبع3

ثبت نظر
khazarfan