به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188844115

اگزوزفن چیست

khazafan

اگزوزفن نوعی دستگاه تهویه هوا است که در محیط های خانگی استفاده بسیار زیادی از آن ها می شود. از اگزوزفن برای مکش هوای مرطوب، بدبو و یا گرم استفاده می شود. این دستگاه را عموماً در حمام و توالت ها نصب می کنند تا با مکش و خارج کردن هوا، فضای کافی برای ورود هوای پاکیزه را آماده کند.

احتمالاً شما هم در منزل خود از اگزوزفن استفاده می کنید. برخی فضاهای خانگی مثال آشپزخانه، توالت، حمام، اتاق مخصوص رختشویی یا حتی سونا معمولاً رطوبت زیادی دارند و ...

اگزوزفن چطور کار می کند؟

برخی فضاهای خانگی مثال آشپزخانه، توالت، حمام، اتاق مخصوص رختشویی یا حتی سونا معمولاً رطوبت زیادی دارند و برخی هم با مشکل بو نامطبوع مواجه هستند. بخار ناشی از پخت و پز غذا، جوشیدن آب، خشک کردن لباس در لباسشویی و... می تواند تاثیر زیاد و چشمگیری در رطوبت منزل شما داشته باشد. در کنار رطوبتی که خودتان حس می کنید، این رطوبت اضافی معمولاً‌ به سمت گوشه‌ی دیوارها و سقف می رود و باعث آسیب دیدن آنها و چیزی می شود که به آن رطوبت‌زدگی می گوییم. تمام این مسائل یک راه حل بسیار ساده دارند: استفاده از اگزوزفن‎!


image


کار اصلی اگزوزفن‎ مکش هوا (هوای مرطوب، گرم، و یا بد بو) از مکان های کوچک است تا فضای کافی برای ورود هوای تمیز از راه های دیگر تامین شود. نکته حائز اهمیت آن است که این دستگاه خودش به تنهایی هوای تمیز را وارد محیط نمی کند، بلکه صرفاً هوای محیط را به سمت بیرون مکش می کند. اختلاف فشار ایجاد شده باعث می شود تا هوای تمیز از بخش های دیگر (درب، پنجره و ...) وارد محیط شود. از آنجایی که بیشترین میزان تولید بخار و رطوبت در مکان هایی مثل حمام، توالت و آشپزخانه ها است، از اگزوزفن در این مکان ها بیشتر استفاده می شود. البته انواع مختلفی از اگزوزفن وجود دارد. برای مثال هود های آشپزخانه که بالای اجاق گاز نصب می شوند نیز یکی از انواع همین دستگاه هستند. به صورت کلی انواع مختلف اگزوزفن بر حسب مکان و نحوه نصب شدن آن دسته بندی می شوند. در این میان می توان به مدل های دیواری، سقفی، مدل مخصوص توالت و حمام، آشپزخانه‌ای و مدل هایی که روی خودشان چراغ هم دارند اشاره کرد. در این مدل ها تنها با زدن یک کلید هواکش و چراغ همزمان روشن خواهند شد.

برخی مدل ها و انواع اگزوزفن دارای حسگرهایی هستند و در صورتیکه میزان رطوبت محیط به حد مشخصی برسد، به صورت خودکار روشن می شوند و تا زمانی که دیگر رطوبتی در محیط حس نکنند کار می کنند.

اگزوزفن چقدر کارایی دارد؟

از آنجایی که اگزوزفن‎ عموماً در اتاق های کوچک استفاده می شود، انتخاب مدلی که بتواند هوا را حدود 2 متر مکعب در ثانیه جابجا کند برای محیط های توالت و حمام کافی خواهد بود. ولی اگر قصد دارید از این نوع فن در محیط های بزرگ تری استفاده کنید، احتمالاً به سیستم های تهویه هوای قوی و مناسب تری احتیاج خواهید داشت.

کارایی یک دستگاه اگزوزفن تا حد بسیار زیادی به مساحت محیط و جریان هوای مورد نیاز برای آن محیط بستگی دارد. برای مثال، در یک حمام بدون دوش آب، در یک ساعت حدود 8 مرتبه هوای محیط باید عوض شود، ولی اگر در همین محیط دوش آب هم وجود داشته باشد، این مقدار به 20 مرتبه در ساعت می رسد.

مقدار هوایی که یک دستگاه اگزوزفن می تواند در مدت زمانی مشخص خارج کند را عموماً با استفاده از میزان متر معکب در دقیقه اندازه گیری می کنند، البته در مدل های خارجی این مقدار احتمالاً با عنوان فوت مکعب در دقیقه اعلام می شود. مقدار هوایی که دستگاه می تواند خارج کند بستگی به اندازه و همچنین سرعت پروانه های آن خواهد داشت. بنابراین، یک دستگاه اگزوزفن‎ کوچک‌تر می تواند حجم هوایی برابر و یا حتی بیشتر از یک دستگاه بزرگ تر را هم جابجا کند، ولی برای این کار احتیاج دارد که سرعت پروانه‌ی بیشتری داشته باشد. البته این کار ممکن است باعث شود تا دستگاه صدای بیشتری تولید کند.


image


مزایا استفاده از اگزوزفن

• راهی بسیار موثر و کارآمد در جهت کاهش رطوبت فضاهایی مانند توالت، حمام و آشپزخانه.

• دستگاه تهویه هوا ارزان قیمت و مقرون به صرفه.

• استفاده از آن در نواحی مرطوب بسیار مناسب است.

اگزوزفن‎ را در مکان هایی که حتی امکان نصب پنجره در آن ها وجود ندارد هم می توان نصب کرد. بنابراین می تواند نوعی جایگزین برای پنجره باشد.

معایب استفاده از اگزوزفن

• ممکن است سروصدای زیادی داشته باشد.

• عمل تهویه را فقط در همان اتاق و فضای بسته انجام می دهد.

• کارآیی آن به اندازه‌ی یک پنجره‌‌ی باز نیست.

• صرفاً مکش داشته و هوای پاکیزه را خودش وارد نمی کند.

منبع1

منبع2

ثبت نظر
khazarfan