به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188844115

اطلاعاتی در مورد فن مرغداری

khazafan

فن ها قدرت اصلی تبادل هوا هستند و برای حفظ محیط زیست سالم پرندگان و افرادی که در طول هر فصل از سالن نگهداری می کنند، مورد استفاده قرار می گیرد.

فن مرغداری چیست؟

فن مرغداریهمانند موتوری برای سیستم تهویه مکانیکی یک مرغداری عمل می کند. فن ها قدرت اصلی تبادل هوا هستند که برای حفظ محیط زیست سالم پرندگان و افرادی که در طول هر فصل از سالن نگهداری می کنند، ضروری است. با توجه به افزایش هزینه های برق، انتخاب فن مرغداری با توان مصرفی مناسب می توان میلیون ها تومان در سال در مصرف انرژی صرفه جویی کند. فن ها در دو صورت مصرف انرژی بیشتری خواهند داشت. مرحله اول در هنگام خنک کردن محیط (بخصوص در طول تابستان) است و مرحله دوم در هنگام کنترل هوای محیط در طول روزهای خنک تر است که با مدیریت مناسب می توانند مصرف انرژی خود را به پایین ترین سطح برسانند.

مدیریت کردنفن مرغداری برای حفظ و نگهداری از پرندگان در آب و هوای گرم حیاتی است. با این حال، در زمستان نیز برای جلوگیری از تهویه بیش از حد و همچنین افزایش نیافتن مبلغ قبض برق و گاز فن ها باید مدیریت شوند. بنابراین، هنگام ساخت یک مرغداری جدید و یا نوسازی ساختمان های مرغداری قدیمی تر، انتخاب فن مناسب یکی از مهم ترین تصمیم هایی است که باید اتخاذ شود. مهم این است که فن ها را نه تنها با هزینه اولیه، بلکه با هزینه های عملکرد و عملیات در سال های آتی مقایسه نمایید. در اغلب موارد ارزان ترین فن مرغداری لزوما بهترین گزینه نیست.

اصول انتخاب فن مرغداری مناسب

در این بخش ما اصول اصلی همانند انتخاب برند مورد اعتماد و یا خدمات پس از فروش مناسب است را کنار گذاشته و چهار اصل تخصصی در رابطه با انتخاب فن مرغداری حرفه ای را توضیح می دهیم.

فشار استاتیک

تفاوت فشاری است که فن بین هوای داخل و خارج از مرغداری ایجاد می کند. فشار استاتیک را می توان با یک فشار سنج استاتیک اندازه گیری کرد. هنگامی که فن مرغداری در حال کار است، فن با خارج کردن هوا و ایجاد یک سطح کم فشار درون ساختمان موجب ایجاد خلاء می شود. هنگامی که محیط داخلی فشار کمتری نسبت به بیرون دارد، هوا از طریق دیوارهای جانبی یا دیواره های سرد کننده به داخل کشیده می شود تا فشار هوا در دو طرف برابر شود. این سیستم را سیستم فشار منفی می نامند. بسیاری از مرغداری ها با فشار استاتیک بین 0.04و 0.12 اینچ آب کار می کنند. با این حال، برخی از مرغداری های جدیدتر و مقاوم تر ممکن است با فشار استاتیک 0.15 در تونل کامل با تمام فن های در حال اجرا، کار کنند.


image


راندمان فن

مقدار تحویل هوا است که یک فن مرغداری برای هر واحد برق مورد استفاده، معمولا در فوت مکعب در دقیقه بر هر وات (CFM / W) تولید می کند. به طور کلی، فن های کوچک کمتر از فن های بزرگتر کار می کنند. راندمان کارایی از حدود 5 cfm / w تا 25 cfm / w می باشد.

تحویل هوا

مقدار هوایی است که فن در شرایط مختلف می تواند به حرکت در بیاورد. این اصطلاح به صورت حجم حرکت هوا در هر واحد زمان بیان می شود. واحد استاندارد فوت مکعب در دقیقه CFM)) است. بیشترین مقدار هوا در فشار استاتیک 0.00 اینچ مبادله می شود. با افزایش فشار استاتیک، یک فن باید سخت تر کار کند و مقدار مبادله هوا کاهش می یابد.

نسبت جریان هوا

نشانگر این است که فن به دلیل افزایش فشار استاتیک به علت پرده های کثیف، گیر کردن پره های خنک کننده، پرده های بافل یا محدودیت در جریان هوا (پرده های تونلی یا باز نشدن کامل درب ها) افزایش می یابد. نسبت جریان هوا با تقسیم مقدار هوای یک فن در فشار 0.20 اینچ با مقدار هوا که در فشار 0.05 اینچ حرکت می کند، تعیین می شود. نسبت جریان هوا معمولا بین 0.50 تا 0.85 متغیر است. نسبت بالاتر نشان دهنده یک فن مرغداری بهتر است، به این معنی که فن کمتر تحت تاثیر فشار بالای استاتیک قرار می گیرد. نسبت جریان هوا 0.50 به این معنی است که فن در بدترین حالت ۵۰ در صد از ظرفیت تولید هوای خود را از دست خواهد داد، در حالی که فن با نسبت جریان هوا 0.85 فقط 15 درصد از ظرفیت تولید هوای خود را از دست خواهد داد و در مقایسه با فن مرغداری قبلی یک فن کارآمد تر است.

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4

ثبت نظر
khazarfan